Ankh Cafe’de Dondurma – Kaleköy

Tam yirmi yıl önce ziyaret ettiğimiz ve o zaman kalacak yer aradığımızda, yöre halkından bir kaçının içtenlikle ” ee gelin bizim evde kalın yerimiz müsait…” dediği Kaleköy’e yirmi yıl sonra ilk ziyaretimiz. Batur’u Gökova – Akyaka’daki basket kampından alıp direkt hedefe kilitleniyoruz.

Bu kez bu sevimli yerde konaklayacağız ve çok heyecanlıyız. Aradan tam yirmi yıl geçmiş. Internetten araştırdığımızda artık onlarca pansiyon bulmak mümkün. Biz Ankh Pansiyonda karar kılıyoruz.

Kaleöy’ün SİT alanı olmasından dolayı pek çivi çakılamıyor gibi bir hali var. Zaten buranın albenisini sağlayan da bu otantiklik. Artık 20 yıl öncesi gibi değil 3 – 5 ev dışında tüm evler pansiyon olmuş. Rahmi Koç ve Demirören’lerin de evi bulunmakta. Ankh Pansiyon bizim gezdiğimiz en temiz konaklama tesisi. Hemen denizin üstünde. Fakat denizde turkuaz bir cam gibi. Ve bu camekanın hemen altı ise sergilenen tarihi eserler ile bir su altı müzesi gibi.

Araba ile ulaşımın olmadığı Kaleköy’e tek ulaşım yolu Üçağız’dan tekne ile olmakta ve kalacağınız pansiyon sahibi sizi buradan tekne alıp pansiyona götürmekte. Kaş üzerinden Üçağız’a gelişte sapaktan sonra 20 km, Demre üzerinden gelişte ise sapaktan 15 km yol alınması gerekmekte.

Artık www.yinedustukyollara.com u kızdırmadan dondurmaya gelelim. Kaleköy’e gelirseniz hangi pansiyonda kalırsanız kalın, ya da günübirlik geldiyseniz hangi restaurantta yemek yerseniz yiyin ama mutlaka bu dondurma için Ankh Cafe’ye gelin. Muhteşem bir lezzet. Hiç bir katkı yok. Gerçekten de yapılırken bu ritüeli başından sonuna dek izledim.  Hiç bir koruyucu, esans, gıda boyası ya da bilmediğimiz bir şey yok. Sadece 3 çeşit dondurma var. Muz, şeftali ve fındık. Hepsi de katkısız o nedenle renkleri öyle muz deyince sapsarı ya da şeftali deyince turuncu değil.

Fakat lezzetleri inanılmaz. Adeta bir sorbe lezzetinde. Dondurma eksperimiz Batur; “Ben hayatımda böyle dondurma yemedim, muz aynı muz gibi, şeftali ise sanki taze şeftali” diyordu.

www.ankhpansion.com (En son bağlandığımda Avast virüs uyarısı veriyordu) 0 242 874 21 71


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Ankh Cafe’de Dondurma – Kaleköy” için 3 cevap

 1. alpveegeninannesi avatarı

  BUralara ugramiyacak misiniz?

 2. yemekçi avatarı
  yemekçi

  evet çok başarılı bir dondurma.
  iki sene önce de şaşırtıcı derecede güzel krep yapıyorlardı.

 3. loan avatarı

  I took 1 st loans when I was very young and this helped my relatives a lot. Nevertheless, I require the short term loan over again.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir