Olgun Pide – Palamutbükü

Datça’da Hayıt büküne komşu Kızıl bükteki Gabaklar’da kalıyoruz. Harika bir koy, Gabaklar koyun tamamını kapatmış. Burada sıkıldığımızda 20 km ilerideki Palamut bükü’ne doğru yol alıyoruz. Yol üzerinde Hayıt bükü ve Ova bükünü geçtikten sonra, Palamut büküne gelene kadar muhteşem üzeri denizi olan 3 adet bakir koy var. Buralarda da mutlaka deniz molası vererek Palamut büküne vasıl oluyoruz.

Palamut bükünün bir hayli uzun bir plajı ve harika bir denizi var. Ve tabii ki Ilgın ağaçları altında serin restaurantları var.

Gene bir Palamut bükü dönüşünde gözümüze çarpan Kum Burnundaki “Samsun Pidecisi” hepimizin aklında kalmış, ertesi gün ne yiyelim sorusunun cevabında sanki herkez ağız birliği etmişcesine Samsun pidesi deyiverdi. Eee artık bir Palamut bükü gezisi kaçınılmaz oldu. Verilen deniz molası ardından ise ziyaret edilen tesiste acı bir sürpriz ile karşılaştık. Günlerden Temmuz başı olmasına rağmen tesis sahibi pide ustasının yarın Samsun’dan gelip açılışı yapacağını söylüyor. Bir anda hepimiz yıkılıyoruz, ama pide yiyecektik ne olacak diye herkez birbirine bakıyor. Tesis sahibi suçlu çocuklar gibi, önce salata, makarna gibi bir şeyler öneriyor, ama homurdanmalar karşısında açık yüreklilikle koyun ortalarında bir yerde ara sokak içinde yer alan Olgun Pide’yi öneriyor. Hemen arabalara atlayıp, Olgun Pide’nin yolunu tutuyoruz. 1 – 2 dakika sonra pidecinin önünde arabalar parkedilmiş ve masalara kurulmuş oluyoruz.

Şenol Olgun 17 yıldır bu pideciyi ve hemen arkasındaki pansiyonu işletmekte imiş. Tesiste Pide ve Mantı bulunuyor. Dolaptaki mantılarda güzel görünmelerine rağmen Şenol bey “ohoo şimdi mantının işi çok uzun sürer ben size en iyisi pide yapayım” diyerek çocukların mantı isteklerini savuşturuyor. Pideler kısa bir bekleyiş ardından geliyor, lezzetli. Ayranlar ise büyük ve leziz.

Hepsinin üzerine Şenol bey’in Annesi tarafından hazırlanan “Damat Tatlısı”na sıra geliyor. Datça’nın yöresel bu tatlısı bir çeşit bademli baklava. Eskiden yeni evlilerde, gelin kendi elleriyle hazırlarmış. Fakat yıllar ilerledikçe el emeği ile yapılan bu tatlı pek yapılmaz olmuş.

Pidelerin fiyatı makul fakat, damat tatlısının porsiyonu 10ytl ve bence biraz yüksek.

Şevval Sam 2008.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

“Olgun Pide – Palamutbükü” için 2 cevap

 1. mutlu.gezgin avatarı
  mutlu.gezgin

  uata.benmutlu.sizecoooközletim.saygıyla.beni.unutmayın

 2. HARUN SÖNMEZ avatarı
  HARUN SÖNMEZ

  Merhaba

  ”Şenol Olgun Muğla ” belki bu kelimeyi onlarca kez ağzından duydum.Seni çok özledim, bir gün kaderde görüşmek de olur belki, hoşçakal (Mamak 281. KD)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir