Şark Kahvesi – Kapalıçarşı

Batur’un haftasonu sabahları basketbol antremanı sayesinde, bu tatil günlerinde erken saatlerde evden çıkmak zorunda kalıyoruz. Böylece sabah erken saatlerde günü yakalayabildiğimiz için, bu aktiviteyi hemen her antreman çıkışı keyifli bir geziye dönüştürebiliyoruz.

Bu günün programı Beyazıt ve Kapalıçarşı. Direkt Beyazıt’a gelip Turizm İnformasyon (Cumartesi saat 11:00 den 15:00’e kadar kapalıydı, bu informasyon ofisi niçin vardır peki?) ofisinin önündeki park yerine arabamızı bırakıyoruz ve mini gezimize başlıyoruz. İÜ büyük kapısı, sahaflar çarşısında kısa bir tur yapıyoruz. Batur’a sahaf’ın ne demek olduğunu izah ettiğimde ise, bana bu kitapların neresi eski, bütün kitapçılarda herkez ÖSS ve OKS kitapları satmakta dedi. Sesimi çıkaramadım haklıydı. Sahafların ardından da Fesçiler kapısından Kapalıçarşıya adım atıyoruz.

Bu kapı beni hep 80’li yıllara götürmüştür. O yıllarda, bu kapıdan girişin hemen bir arka paralel sokağında kaçak yollardan Türkiyeye getirilen ürünler satılırdı. İlk Çin kes’imi, ilk Converse’imi, ilk Levi’s bluejean’ımı, ilk kayak anorağımı buradan almıştım (O Bulgar malı anorağı hala atmaya kıyamam). Fioricci ve Wrangler jean, Lacoste t-shirt ile ilk burası sayesinde tanışmıştık.

Fesçiler’den girip ilk sola girerseniz güzel bir avluya ulaşırsınız. Gün ışığını yakaladığınız bu avlulardan çarşı içinde bir çok yerde var. Üst katlarındaki o küçük altın atölyelerinde Tiffany, Bvlgari, Gucci gibi ünlü mücevher markalarının tıpkıları üretilmektedir. Bu sokağın hemen üzerindeki yola açılan bir giysi tadilat atölyesinde soluklandık. Bu sırada Mustafa bey’den hem elindeki kömürlü (gerçek wireless ütü) ütüsüyle çalışıp, hem de çarşının bugünlere gelirken yaşadıklarını dinledik.

Buradan sonra tamamen ara sokaklardan devam ederek Bedesten’e vardık. Görmeyeli Bedesten’de çok hoş bir cafe açılmış. Ambiansı harika gözüküyor. Bedesten’e gelirken bir cafe daha vardı. Bedesten’de güzel bir gezi yaptık. Vitrinlerdeki o ilginç antikalar gerçekten çok güzeldi.

Hedefimiz Şark kahvesi olduğundan hızlı adımlarla hedefe vasıl oluyoruz. “Şark” kahvesi kapısındaki “Garb’i” Illy kahvesi reklamı hoş bir tezat oluşturuyor.

Yaklaşık 50 yıllık bir geçmişe sahip ve Kapalıçarşının alameti farikası olmuş bu kahve’de hemen içeride küçük bir masaya ilşiyoruz. Buranın insana huzur veren bir atmosferi var. Üniversite yıllarında ders çalışmak için kullandığımız bu mekan şimdi ağırlıkla turistik bir işletme halini almış. Ben şekerli Türk kahvemi, Batur ise cappucino istiyor. Çok hızlı bir servis ile siparişlerimiz geliyor. Türk kahvesi mükemmel. Cappucino ise yanındaki çikolata sayesinde hedefini buluyor. Batur başka yerlerde niçin cappucino yanında çikolata verilmediği konusunda sitemlerini iletiyor.

Bir süre Kapalı çarşının bu meydanını boş gözlerle seyrediyoruz. O eski günlerdeki kalabalıktan eser kalmamış. Turist popülasyonu son derece azalmış. Zaten konuştuğumuz tüm esnaf ta bundan şikayetçi. Ama bu sonucu yaratan neden de gene kendilerinden kaynaklanmıyor mu? Kollarından sürüklenerek dükkanlara çekilen turistler, 10 liralık malı 30 liraya satmaya çalışan esnaf yani istikrarsız fiyatlar hep bu günkü sonucu doğuran faktörlerdi. Şimdilerde esnaf odası kurallarını oluşturmaya ve uygulamaya çalışsa da geçmişin izleri çok kolay silineceğe benzemiyor.

Buradan sonra kapalıçarşının o labirent gibi sokaklarında ve avlularında amaçsızca geziyoruz. Nihayetinde ise karnımız acıkıyor ve bu nedenle Mısır çarşısının yolunu tutuyoruz.

Sizde bu Tarihi Çarşının tadını çıkarmak için bir Cumartesinizi ayırınız. Ayrıca da ben hala Kapalıçarşının, esnafın en çok iş yapacağı gün olan Pazar günleri niçin kapalı olduğunu anlayabilmiş değilim.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Şark Kahvesi – Kapalıçarşı” için 5 cevap

 1. irem avatarı
  irem

  slm ben irem eğer bu yorumlara emre abi bakıyosa herkese slm şark kahvesinde çalışan cafer çiçek kendisi babam olur

 2. selin acar avatarı
  selin acar

  AVUSTURYA DA YASIYORUM KAÜALI CARSIYA YAKIN BI OTELE YERLESDIM VE ÖYLESINE KAPALI YI DOLANIRKEN GÖZÜME ILISEN BU CAFE YI COK BEGENDIM KAHVESI HARIKA HELE KI BEN TÜRK KAHVESI ICMEYEN BIRI OLARAK COK BEGENDIM ICERDEKI ORTAM IS AYRI BISEY HUZUR VERIYO O KADAR SORUNLU ZAMANIM DA BANA BU HUZURU YASATTIGI ICIN CAFE CALISANLARINA MINNETTARIM

 3. didem avatarı
  didem

  ben didem daha güzel bir site yapınız. lütfen dünyaya açılın. rahmetli dedem in ruhunu şaadedin. EMRE SANA SÖYLÜYORUM.BARİ BİR İŞE YARA ÖPTÜMMMMMMMMMMM

 4. alev avatarı
  alev

  bn bu kahve hakkında bıraz bılqı almak ıstıorm ödevm ıcn lazm roportaj yapmam gerekıyo. baska kac tane kahve var kapalı çarşı ıcerısnde nu oqrenmek ıstıorm.

 5. Arda Kazan avatarı
  Arda Kazan

  Maalesef mekan yenilenmis ve fiyatlar uçmuş gitmiş. Çay 24 lira, türk kahvesi 32 lira, kola 48 lira.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir