El Rinconcillo – Sevilla

Tapas İspanyol yemek kültüründe çok önemli bir yere sahip. Tapas bir çeşit küçük meze tabakları. Her şeyden olabiliyor; kalamar, balık, ıspanak, ekmek üzerine konulabilen bir çok şey, çeşitli sebze kızartmaları vbg. İspanyollar Tapas’ı hemen her öğünde yiyebiliyorlar. Sabah kahvaltılarında bile. Zira sabah kahvaltıları çok zayıf. Sabahları genellikle kızarmış ince ve ufak bir ekmek dilimleri üzerine sürülmüş klasik domates pürelerini iştahla tüketiyorlar. Yani gene bir tapas nev-i.
Bu Bar’ın adresini önceden not almıştık. Akşam saat 22:00 gibi Sevilla’ya girdik. Otel görevlisine sorduğumuzda hemen iki sokak ilerde olduğu bilgisini aldık. Ama bizim çıkışımız 22:30 23:00 gibi olunca El Rinconcillo nun yerini bir türlü bulamadık. Kime sorduysak ta gösteremedi. (Belki de sorduklarımız tam ayık değillerdi) Neyse akşam zaten çok geç olmuştu iştahımızı ertesi gün öğle yemeğine bıraktık.

El Rinconcillo ise neredeyse 350 yıldır aynı yerde aynı işi yapan bir tesis. Tapas’ın mucidi olduğu söyleniyor. Mucidi olmasa bile en iyisini yaptığı muhakkak.
İçeride yıllardır öğlenleri burada karnını doyurduğu belli olan İspanyolların yanında, popülasyonun yarısını da bizim gibi lezzet avına çıkan turistler oluşturuyor.
İşin renkli tarafını oluşturan barda kendimize ite kaka yer açıyoruz ve menüyü elimize alıp incelemeye başlıyoruz. Ama İspanyolca. İngilizce menü istediğimizde verilen menü ise Fransızca. Uzun bir arama evresinden sonra tezgahın altında biryerden İngilizce menü bulunuyor ama fark yok neredeyse tüm yemek isimleri İspanyolca. Bu kez de İspanyol barmenimiz bizim İspanyolcamızın çok iyi olduğunu düşünerek uzun uzun tapasları anlatıyor. Alt resimde soldaki mavi gömlek ve kravatlı bey dayanamayıp yanımıza geliyor ve İngilizce söylediklerimizi İspanyolcaya çevirmeye çalışıyor. Ama garsonumuz adamı tersliyor ve sanki ‘Sen yerine dön, ben hallederim’ gibi bir tavır alıyor. Neyse yaşasın IPad ve Google Translate güç bela anlaşıyoruz ve siparişleri veriyoruz.

El Rinconcillo nun çok ilginç bir hesap tutma şekli var ki uzun yıllardır da böyle imiş. Verilen siparişlerin bedeli bir tebeşirle ahşap masif tezgah üzerine yazılıyor. Hem ne yediğinizi hem de ne kadar tuttuğunu izleyebiliyorsunuz. Hesap ödemesinden sonra ise ıslak bir süngerle bu bölüm siliniyor.

Yemeğimizle bölgenin şaraplarından birini deniyoruz.
Buranın spesyali ‘Nohutlu Ispanak’. Şimdi nohutlu ıspanak ta spesyal olur mu dediğinizi duyar gibiyim. Ama öyle. Bizler gibi sebze ağırlıklı beslenen aileler için lezzetli. Ama evde yaptığımız salçalı ispanağa pirinç yerine nohut koyarsanız ve pişme esnasında suyunu çektirip yağına bırakırsanız böyle bir yemek ortaya çıkabilir. Ama denemeden dönmeyin. Yerlisi Turisti herkez yiyiyor.

Ufacık tabağa dördümüz birden yüklenince görüntü böyle oldu.

Nefis bir sudak geldi.

Salamura sardalya, kızarmış ekmek üzerine közlenmiş kırmızı biber ile servis edildi. Nefis…

Herkez sevmeyebilir ama ızgara koç yumurtası enfesti…

Daha ne tapas lar yedik hatırlayamıyorum. Zira tabaklar ufak ve 4 aç adam bileşkesi daha tabak konur konmaz fotoğraf çekmeyi unutup tabağın mideye gitmesine neden oldu.

Sevilla’ya gelip bu Tapas Bar’ı görmeden ve yemeklerini denemeden dönmek çok büyük bir hata olur atlamayın.

Web adresi: http://www.elrinconcillo.es


Yayımlandı

kategorisi

, , ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“El Rinconcillo – Sevilla” için 2 cevap

  1. Ayla Sezer avatarı
    Ayla Sezer

    Sayenizde bu nefis tapas bar’ı keşfettik. Teşekkürler.
    Ayla Sezer

  2. Deniz avatarı

    Tşkler Paylaşım için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir