Meraklis Taverna – Simi

Eğer bir Rodos gezi planınız varsa buna mutlaka günübirlik Simi’yi de dahil edin. Zira çok yakın (Aslında Datça’ya çok daha yakın; 8 km). Tekne ile bizim Kaş – Kaleköy arası kadar. Yaklaşık bir saatlik bir tekne seyahatinden sonra varabilirsiniz.
Tekne Rodos’tan kalkıp, Simi’ye doğru giderken Datça sahillerinden yaklaşık 100 – 200 metre kadar açıktan geçiyor. Eğer buralar uluslararası sular ise vah halimize. İlk olarak adanın arkasında kalan Panormitis koyuna bir saatliğine uğruyor. Orada denizcileri kötü şanstan koruduğuna inanılan bir kilise var. Özellikle avlusundaki Podima bezemeler nefis. Ama bir saatte kalınacak bir yer değil.

Simi’nin merkezi avuç içi kadar bir yer. Tüm evler pastel renklerde, pencereler beyaz söveli ve bir çoğunun çatısında yuvarlak havalandırma penceresi var. Evet Simi’yi Simi yapan bence bu görsellik. Son derece turistik bir yer.

Karnımız açıkıyor, oldukça çok sayıda restaurant ve kafe var. “Ayhan Sicimoğlu”nun programlarında defalarca tanıtımı yaptığı “Manos” hemen gözümüze ilişiyor. Sahilin oldukça güzel bir yerinde olan restaurant’da gürültülü müzikler çalmakta vede kalabalığın en yoğun olduğu noktada. Bu tanınmışlık fiyatlara da direkt yansımış vaziyette. Sergiledikleri balıklardan gelen koku ise arkamıza bile bakmadan bizi buradan uzaklaşmamıza neden oluyor. Rotayı daha sakin bir nokta bulmak amacıyla sahilden içeri doğru çeviriyoruz; gölge ve serin “Meraklis Taverna” bizi karşılıyor.

Hemen oturup menüyü alıyoruz. Bu arada adanın kendine özgü ekmeği ile zeytinyağı hemen masaya konuyor.

Levrek, Dolmades, Greek salad, Tzaziki ve tabii ki ahtapot. Yunanistan’da neredeyse her oturduğumuz restaurant’da ahtapotu deniyoruz daha kötü diyeceğimiz bir tad ile karşılaşmadık. Ama Meraklis’in ahtapotu başka.

Dolmades ise tam bizim usul. Biber ve domates doldurmuşlar. Çok leziz.

Levrek ise haşlanmış pirinç ile servis ediliyor ve güzel pişirilmiş lezzetli idi.

Meraklis, Simi ziyaretinizde kesinlikle tavsiye edebileceğimiz bir tesis. Sahilde değil. Manos’un önünden ilerleyip mini köprüyü geçiyorsunuz. 100 metre kadar sonra içeri doğru girin kime sorsanız gösterir.

Müziklerimiz aynı, yemeklerimiz aynı, huyumuz suyumuz aynı…
Maria Farantouri – To Mystiko


Yayımlandı

kategorisi

, , ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Meraklis Taverna – Simi” için bir cevap

  1. Cengiz Alptekin avatarı
    Cengiz Alptekin

    Seçtiğiniz müzik için teşekkürler.
    Simi’ye gittiğimde seçimimi Meraklis’ten yana kullanacağım.
    Tutkuyla yaşayın ve sevgiyle kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir