Ortam Pansiyon’da fırın sütlaç

Selda’nın Datça sevdası, arkadaşı Nevin’in Hayıt bükünde kaldığı pansiyondan çektiği plaj fotoğrafını e-posta ile atmasıyla başladı, . Daha önce mavi tur esnasında Knidos ve Palamut bükünü görmüştük ama karadan hiç gelmemiştik. Olimpos gezisi ardından 2 gece konaklamak üzere Datçaya geldik. Tabii ki direkt Hayıt bükü ve Ortam Pansiyon.

Ortam Pansiyonun yeni 4 odası.

Ohoo ne mümkün Eylül 2007 sonuna dek dolu imişler. Hemen yanında Selenity Pansiyon var onun kapısını çalıyoruz, Sahibi kibar bir şekilde yerimiz yok diyor. Ama sonra perişan halimizi görüp endişeli bir şekilde bir oda var ama? diyor. Bu esnada saat 23:00 ile 24:00 arasında ve bizim başka yer arayacak halimiz yok, kabul ediyoruz. Gerçekten 10cmx10cm lik bir camı olan çok fena bir oda. Ama çadırda yatmakta iyidir deyip çantaları indiriyoruz. Tabii ki öncelikle karnımızı doyurmak için restaurant’ına oturuyoruz. O saatte ahçıbaşı esneyerek sadece zeytinyağlılardan bir şeyler verebileceğini söylüyor. Biber, kabakçiçeği dolması karışık ve fasulye sipariş ediyoruz. Batur sadece ekmek ile karnını doyurmayı tercih ediyor, başarısız zeytinyağlılardan dolayı bizde ona eşlik ediyoruz.

Ertesi sabah Hayıt bükünün o muhteşem denizi ile güne başlıyoruz. Öğlen yaklaşırken Ortam pansiyona odalarına bakmak üzere bir uğruyoruz. Sahiplerinden Süleyman bey Ortam pansiyonun nasıl kurulduğunu eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Ardından hiç aklımızda yokken ! (ne gurman olduğumuzu bilenler bıyık altından gülüyorlardır) bizi yemek için oturmaya ikna ediyor. Benim aç karnına tatlı manyaklığım depreştiğinden sütlaç istiyorum. Selda ve Batur deniz börülcesi istiyorlar. Muhteşem zeytinyağı içindeki, muhteşem lezzetli deniz börülcesini daha sütlacımı yiyemeden götürüyorum. Batur’un kinayeli bakışlarından -ben de sana sütlacımdan veririm- deyip kaçmaya çalışıyorum. Sütlaç ise şimdiye dek yediğim en güzel sütlaç diyebilirim. Süleyman bey’e işin sırrını sorduğumda yağı alınmamış keçi sütü ile yapıldığını öğreniyorum. Datçaya bir kez daha gidersem Ortam pansiyonun kapıları direkt sahile açılan odalarında kalacağım ve mutlaka gelmeden önce sütlaç siparişimi vereceğim.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Ortam Pansiyon’da fırın sütlaç” için 7 cevap

 1. meltem avatarı

  Demek aynı tarihlerde oralardaymışız ve muhteşem zeytinyağlılarla fırın sütlaçları mideye indiriyormuşuz:))

 2. Ahmet avatarı
  Ahmet

  Biz maalesef ki Ortam’da kalamadık. Ama bizde sizin gibi o muhteşem Fırın Sütlacı ve Zeytinyağlıları mideye indirdik.

 3. hakanulubay avatarı
  hakanulubay

  firin sutlacinin bir esprisini gormedim.
  bu yorumlar daha objektif olursa yonlendirici ve ileriye yonelik olur.
  normalden daha akiskan ve bize sevis edilen muhtemelen bir kac gunluktu.
  bolulu hasan usta v.s cok daha iyi.

 4. Ahmet avatarı

  Bu yazım 2007 yazındaki gezide hazırlanmıştı. 2008 Temmuzunda, yani bu sene yeniden bir Datça gezisi yaptık. Bu kez de konaklama lokasyonumuz Hayıtbükü idi. Ve Ortam Pansiyon gene yemek için uğrak noktamız oldu. Geçen sene yiyemediğimiz Kalamar Dolmadan yedik harikuladeydi. Fakat gel gelelim yemek sonunda heyecanla beklediğimiz Fırın Sütlaç tam bir hayal kırıklığı oldu. Yani sizin bu konudaki yorumunuza sonuna dek katılıyorum. Gezimiz daha çok yeni tamamlandığından yeni yorumları geçememiştim. Hatırlatma için teşekkürler.
  Ahmet

 5. yemekçi avatarı
  yemekçi

  2008 ramazan bayramında ortamda üç kez yemek yedik. zeytinyağlılar çok lezzetli idi, kalamar dolma inanılmazdı, yemek arası bal kaymak yıkılyordu :)
  sütlacı bilmiyorum. tatlı yemedik hiç. ama mutlaka ziyaret edin ve yemek yiyin derim.

 6. hasan avatarı
  hasan

  Fırın sütlaç eh işte diyebilirim. Siz hiç köfte kokan barbun yedinizmi. Buyrun hoşgeldiniz. Hiç balıkla köfte ya da kalamar aynı anda aynı mangalda pişermi. Siz bakmayın o güzel ızgara resimlerine hepsi köfte kokuyor. Zeytinyağlılar ise süper. Özellikle ahtapot salata.

 7. nil avatarı
  nil

  hayıt bükün ortam dan daha yeni ayagımın tozu ile gelince , konuşmadan geçemiycem.ben arkadaş tavsiyesi ile gittim ve internetteki resimlerinden de hayalimden de daha güzel bir yer oldugunu gördüm.
  yemekleri çok güzel herkes büyüğünden küçüğüne kadar son derece ilgili ve sıcaklar.
  köftede yedim balıkta kanatta kalamarda hiç birinin kokusu bir birine asla geçmemişti.
  ayrıca bu kadar güzel tramisu ankarada hiç bir mekanda tatmadım, son derec taze ve lezzetliydi.zaten günlük çıkıyor akşama kalmıyordu bile.
  sabah kahvaltısı son derece saglıklıydıı ve hepsi taptaze.badem turşusunu herkese tavsiye ederim.kahvaltı tabagındaki reçellein hepsi el yapımı hazırlanmıştı kayısı ve ceviz badem içide cabasıydı…
  bizim bundan sonraki adresimiz ortamdır.
  denizi deniz insanı insan yemekler süperr..
  burda yapılan abartılmış eleştirilere cevpa vermek istememin sebebi bende bu yıl yazıları okuyunca tedirğin olmuştum ki iyiki ciddiye almamaışım.
  hoş sohbet kendi ülkemde yabancı gibi degildim .
  iznimin kalan 2 gününü fethiyede bir otelde geçirdim herkes yabancı ve soguk insanlar nerde dedim ortamın tatlı sıcaklıgı ve tatilcileri.
  sanki herkes birbirini yıllardır tanırcasına sımsıkı sohbetler edildi diğer tarafta ise saçma sapan insan yıgını deli gibi herşeye dahil saçma sapan yemekler biz ortamda sonra daha fazla bu suni herşeye dahil sistemine katlanamdan erkenden otelden ayrıldık.
  kendinizi degerli ve önemli hissediyorsanız mekan ortamdır..
  gereksiz yorumlara kulak asmayın yoksa ortamı kaçırırsınız.
  ayrıca ortamın çalışanlaı ve sahipleri son derece kibar ve ilgili hayıt bükünd bulunan ogüne de yemek yemeye gittik ama pideler çok geç geldi yanında salata yok herkes son derece ilgisizdi.bence ortam bir tesadüf degil güzel bir gerçek..
  hoşçakalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir