Belgo – Maçka


2012 Notu: Maalesef ki Belgo kapandı ve şehirde tencerede soslu midye yapan yer kalmadı.

Cuma akşamı Filiz & Nejat ile birlikte Nişantaşı’da buluşunca, Selda ile çoktandır istediğimiz Belgo’ya gitme fırsatını yakaladık. Yazında bir kaç kez gitmek istemiştik ama Belgo yazları Çıralı’da Olimpos Lodge’da ticari hayatını sürdürme kararı aldığından elimiz boş kalmıştı.

Belgo bir Belçika lokantası. Maçka’da tam reasürans pasajının Maçka tarafında. Bulunduğu binanın en alt katında, çekinmeyin inin merdivenleri. Ağırlıkla deniz mahsülleri ve özellikle de Midye ürünleri sunmakta. Yurtdışında tadı damağımda kalan Tencerede Midyeyi nihayet burada da yapan bir restaurant çıktı. Sanırım Ortaköyde Ertekin’in yerinde de yapıyorlarmış ama sadece haftanın bir kaç günü.

Oturur oturmaz votkalı elma suyu içerikli özel bir kokteyl sunuyorlar. Menüyü incelerken şefin önerilerini de ihmal etmeden siparişimizi verdik. Ben klasik, Selda ise domates soslu (Provance) tencere aldı. Nejat karışık deniz mahsulleri, Filiz ise “Cafe de Paris” soslu tavuk aldı. Ortaya ise karışık bir midye tabağı aldık. Tabii ki yanında da patates kızartması. Hepsi birbirinden güzeldi. Güzel bir Merlot şarap bu lezzetlerle çok uyumlu oldu. Ben midyelerin önce kabukların bir çoğunu açıp içlerini sosa bırakıp, daha sonra sosu kaşıklamayı tercih ettim. Tencerenin sonunda kalan sosu ise daha bir keyifle içtim.

Özel Belçika çikolata sosu ile hazırlanan waffle’a bilenip gelmiştik, makinesinde olan bir arıza nedeniyle hevesimiz kursağımızda kaldı ama daha değişik güzel bir lezzet tattık. Bitter ve beyaz çikolatalı markiz tatlıları üzerlerindeki böğürtlenler gibi, bu güzel yemeği taçlandırarak sonlandırdı.

27/12/2007 Belgo ziyareti notu; arızalı waffle makinesi henüz yenilenmemiş, yukarıdaki yazının üzerinden 65 gün geçmiş ve hala waffle yok. Tatlı olarak bitter çikolatalı Markiz’e talim ettik.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Belgo – Maçka” için 4 cevap

 1. F.S. avatarı

  Belçika midye konusunda çok ama çok meşhur. Brüksel’ deki Leon’un yeri bu konuda bayağı ünlüydü. Yıl 1998-1999 ben oralarda dolaşırken Brüksel de, Grand Platze arkasında bir sokak midyeciler sokağıydı. Ama benim maalesef midyeyle pek aram o zamanlar yoktu ve ben o yoğun kokudan kaçmış, orada yemek yeme fırsatı bulamamıştım. Şimdi bu Belgo’yu deneyeceğim. Öneriler için teşekkürler..

 2. […] ve hemen ardından da kaybedilen kaloriler için Bebek’te waffle. Bu gezi, geçen ay Belgo’da waffle olamayınca, bilinç altıma kazınan waffle özlemini gerçekleştirme imkanı […]

 3. erkan demirel avatarı
  erkan demirel

  Ben yıllardır Belgo’ya giderim çok beğenerek tadıyorum yemeklerini birde işletmecilik olarak takdir ettiğim bir yanları var , sevgililer günü gibi özel günlerde müşterilerini kazıklamaya çalışmıyor ve normal fiyatlarında devam ediyorlar , ekibine teşekkür ederim

 4. duygu avatarı
  duygu

  sn site sahibi
  çok istememize rağmen belgo’nun telefonlarına ulaşamadığımız gibi verilen adresi de bulamadık. kapanmış olabilir mi??
  teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir