Metanet Lokantası, Beyran Çorbası – Gaziantep

2009 Yılı sonunda Hatay – Halep – Gaziantep gezimiz sırasında ancak yarım gün kadar vakit ayırabildiğimiz bu güzel şehire ileride bir kez daha gelmek için karar almıştık. Ve tabii bu kararı almamızdaki en büyük etki görülecek yerlerin yanında yemekleri idi. Evet, Selda’nın yaklaşık 15 kişilik bir grubu organize etmesi ile 2012 nin başında tekrar geldik. Yemeği bunca seven kişilerin bir araya gelmesi olağan bir şekilde bu bir günlük geziyi yemek ağırlıklı hale getirdi.

Önceki gelişimizde saatlerini uyduramadığımız Metanet lokantasında Beyran çorbası içme hayalimiz gerçekleşememişti. Saat sabah 5 ile 10 arasında servis edilen bu çorba aklımızda kalmıştı.

Yapılışı nedeniyle ilk başta bizlerde bile ‘acaba sabah içilir mi’ düşüncesi oluşturmuştu.

Beyran Çorbası yapılışı:

Yaklaşık 12 saat kaynatılan kemikli kuzu eti ve gerdan eti bu kadar pişmenin ardından lime lime hale geliyor. Ve tel tel kemiklerden ayrılıyor. Diğer bir tarafta hafif tereyağı ile haşlanan pirinç var. Bakır kap iç yağı sıvanıyor ve içine pirinç, et ve pul biber eklenerek harlı ateşte bir dakika kadar kavruluyor. Ve ardından ağır ağır et suyu ekleniyor.

Sabah saat kurarak bu çorbayı içmeye gittik. Saat 8 itibarı ile masaya oturduk. Lokantada çok çeşitli profilleri görmek mümkün. Belli ki her ekonomik seviyeden kişiler sabah kahvaltısında bu enfes çorbayı tercih ediyor. Metanet Lokantası Tekke camiine çok yakın bir ara sokakta. Metanet’i gördüğünüzde çekinmeyin girin.

Garsonumuz masada sıkılmamış limonları görünce ‘Bu çorbada limonun olmazsa olmaz’ olduğunu söyleyip ‘limon ile denememiz’ gerektiğini söyledi. Gerçekten de limon ile bu çorbanın lezzeti daha da gelişti.

Beyran gerçektende de enfes. Mutlaka için. Bir çok yerde yazılanın aksine kışın saat 16 ya dek yapıyorlamış. Ama tabii o sabahın erken saatlerindeki ritüeli izlemek tercih sebebi. Beraber olduğumuz arkadaşlarımızdan en mesafeli duran Hanım katılımcılarımız bile tabakların dibini gördüler. Asıl kahvaltı planımız Orkide pastanesi olduğundan bir porsiyonu paylaşarak içtik, ama bu çorba belli ki insanı neredeyse tüm gün tok tutabilecek yapıda.

Bu çorba 9 TL. İstanbul şartlarına göre bile pahalı sayılabilecek bu kahvaltı ilginç bir şekilde her ekonomik seviyeden kesimin tercihi olarak görünüyor. Yemekten sonra Orkide pastanesine gitmek üzere bindiğimiz takside bu sohbeti yapıyorduk, o sırada taksici söze girdi. Kendisininde Metanette haftada 3 – 4 kez mutlaka içtiğini söyledi. Diğer Beyrancılarıda denediğini, genelde 8 TL gibi fiyatlar ödediğini ama Metanet gibi lezzetlisi olmadığını söyledi.

Sizde denemeden dönmeyiniz, ama mutlaka Metanet‘te.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Metanet Lokantası, Beyran Çorbası – Gaziantep” için 3 cevap

 1. […] Anadolu Evleri yerine, Orkide Pastanesi için planladık. Sabah grubumuzun büyük bir kısmı Metanet‘ten sonra, diğer bölümü ise direkt olarak Orkideye […]

 2. Selin avatarı
  Selin

  Sabah saat 5 ile 10 arasında değil, sabah saat 5’ten akşama kadar beyranı Metanet’te bulabilirsiniz.

  1. Ahmet avatarı

   Uyarınız için teşekkürler. Sona doğru saat 16:00 gibi bittiğini belirtmiştim ama sanırım kapana dek Beyran içmek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir