Kaldırimi Restaurant – Midilli

Yunan adaları genellikle ailecek çok keyif alarak yaptığımız geziler oluyor. Zira Yunanistan’da yediğimiz herşey, bizim damak zevkimize uygun, çok leziz ve ekonomik oluyor. Yunan adaları anakaramıza bu denli yakın ve bir takım vize kolaylıkları da olunca; neredeyse yemek yiyip dönmek bile mümkün hale geliyor.

Zülfü Livaneli’den ‘Memleket Kokulu Yarim’

2012 Yazında bir mavitur öncesinde oluşan 3 günlük boşluk için Midilli planı yapıyoruz. Fakat feribot saatleri akşam üzeri Midilli gidiş ve sabah erken saatte Türkiye’ye dönüş şeklinde olduğundan, eğer biraz adayı keşfetmek istiyorsanız iki gece yatmak zorunlu oluyor. Midilli’den gelenler, Türkiye’den gidenlere göre çok fazla olduğundan saatler böyle ayarlanmış. Midilli’den Ayvalığa sabah erken gelip, alış-veriş yapılıp akşamda dönülmesi şeklinde bir talep oluşmuş.

Neyse, akşam üzeri (sanırım saat 16:00 idi) feribotun kalkışına 3 dakika kala iskelede oluyoruz, arabayı iskelenin yanına park ediyoruz. Selda koşa koşa, Jale Tur‘un iskelenin hemen karşısındaki ofisine bilet almak için fırlıyor. Ben de konut fonu için depar yapıyorum. Neyse ki feribot üç beş dakika bizi bekliyor nefes nefese yetişiyoruz. Daha detaylı Midilli (Lesbos) yazısını YineDüştükYollara‘dan yakında okuyabilirsiniz.

Midilli’ye varır varmaz iskelenin hemen karşısındaki Blue Sea Hotele yerleşiyoruz. Rahat ve temiz. Ve çok kısa bir yerleşme faslından sonra şehri turlamaya çıkıyoruz. Çok sevimli bir merkezi var. Saatler ilerledikçe karnımız acıkıyor ve aklımızdaki Kaldırımi ye doğru yola revan oluyoruz. Restaurant hemen çarşı içinde, gerçekten de ismi ile müsemma kaldırımın üzerinde konuşlanmış. Tüm Türk blogları burayı o kadar çok yazıyorki, artık eskisi gibi değildir diye de bir ön yargı ile bir masaya yerleşiyoruz. Menü geliyor Türkçe.

Hemen yan masamız bir Türk aile. Ama bu sevimli tesisin masalarının çoğunu yerli halk oluşturmakta. Hemen siparişlerimizi veriyoruz.

Burada hiç soğuk meze yok.
Ekmek, zeytinyağı ve Yeşil Barbayanni Uzo’muz önden geliyor.

Tabii ki Greek salatamızda hazır.

Öncelikle Kabak Çiçeği Dolması ile başlamak istiyorum. Ilık ılık gelen dolma şimdiye dek yediğim Kabak Çiçeği dolmalarının en güzeli. Lokum gibi olmuş. Mutlaka ama mutlaka deneyin.

Feta fırın bizim beyaz peynirin folyoda fırınlanmışı, eh işte.

Gene kabak çiçeğinin içi peynirle doldurulmuş ve yumurtaya bulanıp kızartılmış. Nefis.

Ahtapot ızgarasız masadan kalkmamız mümkün değil. Biraz kuru olmuştu. Zeytinyağı içinde servis edilmemişti. Ama gene de biraz zeytin yağı dökerek bayıla bayıla yedik.

Yemeklerin üzerine ise “Ekmek” dedikleri bir tatlı – pasta ile final yaptık. Altında ekmek kadayıfı gibi bir tatlı, üzeri hafif kaymak krema karışımı ve en üstte de fındık. Biz garson hanıma ekmek kadayıfı diyoruz, o ise sadece ekmek diyor. Ekmek bizim Türkçedeki gibi.

Yemek kültürü ve yemek etimolojisi açısından ne çok iç içe girmişiz. Yarı Türkçe, Yarı Yunanca ne güzel anlaşıyoruz.

Midilli ziyaretiniz sırasında kesinlikle es geçmeyiniz.


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Kaldırimi Restaurant – Midilli” için bir cevap

  1. Kırca avatarı

    Paylaşım İçin Tşkler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir