Kuru Fasulye – Süleymaniye

Bugün yaptığımız tarihi yarımada turunda Balat Fener Rum Lisesi’nden başladık. Selda’nın alanına girmek istemiyorum ama bir iki resim koymadan da duramayacağım.

Cağaloğlu’ndan devam ederek Sultanahmet – Ayasofya – Topkapı Sarayı güzergahı ile Süleymaniye’de turu sonlandırdık. Epeydir İÜ çevresinde gezinmemiştik. İyi geldi. Yağmurun da durduğu bir zaman dilimine denk geldiğinden keyifli bir gezi oldu. Batur, Selimiye Camii’ni görmüş bir çocuk olarak; Süleymaniye camisinin Sinan’ın kalfalık dönemi eseri olduğuna inanamadı. Zira haşmeti karşısında etkilenmemek imkansız.

Süleymaniye’de biten gezimizde Kuru Fasulye yemeden bitirmek olmazdı. Selda’nın öğrencilik yıllarından müdavimi olduğu Ali Baba’da (Köşedeki Ali Baba Kanaat) henüz hazırlıklar sürdüğünden, diğer bir Ali Baba’ya yöneldik. Erzincanlı Ali Baba pıtrak gibi çoğalan kuruculardan birisi. Selda’nın söylediğine göre eskiden orada bulunan kahveler artık kuru fasulyeci olarak hizmet veriyorlar. Erzincanlıda, dev bakır kazanda kömür ateşinde hazır bekleyen mis gibi kuru fasulye hemen yanında da pilav durmakta. Kuru çok çok leziz. Pilav eh işte. Turşu güzel ve kabak tatlısı güzel.

Her güzelde olduğu gibi, bu güzelde de bir kusur var. Servis garsonları bir ellerinde sigara, diğer ellerinde telefonla servis yapıyorlar. Gömleklerinin arkasına yaldızlarla yazdıkları “Erzincanlı Ali Baba Since 1924″ yazısıda durumu kurtarmaya yetmiyor. Yemek yemekte olan turistlerde oluşan Türk restaurant servis imajı nasıl temizlenir bilmiyorum.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Kuru Fasulye – Süleymaniye” için 7 cevap

 1. alpveege'ninannesi avatarı

  Isvec’te tum pub ve lokantalarda (Yasak olmayan tek yerdi) kesinlikle sigara yasak, nedeni de sadece calisanlarin sagligini korumak…

 2. Ahmet avatarı

  Turkiye’de ise, musterileri calisanlardan korumak icin boyle bir yasaga ihtiyac var sanirim.
  Sevgiler.

 3. cenk tuna avatarı
  cenk tuna

  sigara bahane kuruyu seven buna katlanacak.iddia ediyorum bu kuruyu ülkenin hiç bir yerinde yeme şansınız yok.

 4. hamza avatarı
  hamza

  tebrik ediyorum sizi google harita her zaman iyi bir uygulama

 5. ismail hakkı avatarı
  ismail hakkı

  Buradaki yoruma inanarak Ali Baba Lokantasına gittim ve hemen kuru fasulye, pilav ve turşu siparişini verdim. Vallahide billahide çok samimi söylüyorum, hayatımda yediğim en kötü kuru fasulye ve turşu idi. Hakikaten sizlerde ağız tadı olmadığına inanacağım. Siz hiç Çemberlitaş’tan Nuruosmaniye camiine inen yolda, sol tarafta Bursa Lokantasında kuru fasulye yedinizmi. Hayatınızda hiç böyle bir tada rastladınızmı. Bir deneyin bana dua edeceksiniz. Ha birde kurufasulyeyi, çek bir kanarya diye isteyin. Saygılarımla.

 6. ismail hakkı avatarı
  ismail hakkı

  Çok özür dilerim, Bursa Lokantasını sol tarafta diye yazmışım, Sağ tarafta olacak.

 7. süha t aşcı avatarı
  süha t aşcı

  Arkadaşlar bakırköy incirli metro duragının 3 alt sokagında kuruzade var..birde orda deneyin..gerçi herbiri birbirinden güzeldir ama kurufasülye delisi olarak söyluyorum istanbulun istisnai lezzetlerinden biri..çömlekte fırınlanmış olarak yapılıyor ve üzerine hamsiköy sütlacıyla 10 numara bir lezzet oluyor..tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir