Kaana – Gündoğan Bodrum

Batur Ağustos’ta Babaannesi ile kuzenim Nihal’in Bodrum Gündoğandaki yazlığında 10 gün kadar kaldı. Haftasonunda Selda ve ben de 2 günlüğüne onlara katıldık. Ev “Birleşmiş Milletler” gibiydi. Nihal, Fransız Eşi Gregoire, çocukları Pamuk ve İskender, İsrailli arkadaşları, Rus eşi ve iki çocukları, Nihal’in Fransız Kayınpeder ve Kayınvalidesi ve Annem, Selda, Batur ve Ben. Evde Türkçe, Fransızca, İngilizce, Rusça ve İbranice konuşulmaktaydı. Toplam 14 kişiydik.

Akşam yemeği için koydan yürüyerek Gündoğan sahiline ulaştık. Hedefimiz popülerliği fazla “Reana” idi. Ama değil 14 kişilik masa, 2 kişilik bile yer yoktu. Sahildeki tüm restaurantlara bakındık nafile, yer yok. Sadece bir restaurant vardı ki yemek yiyen hiç kimse yok. “Kaana”. Selda umutsuzca mutfağına daldı.

İlkay hanım karşıladı ve hemen mezelerin nasıl leziz ve temiz oldukları anlattı. Yeni açıldıklarını o yüzden boş oldukları izah etti. Selda da yeni açılan bu tesise şans vermek istedi ve mezelerin güzel görüntüsünden etkilenip bizi de oturmaya ikna etti. Hemen plajın önünde uzun bir masa donattılar. Biz mezelere gömülmüşken İlkay hanım Selda’nın yanına gelip boynuna sarıldı ve “Sen bana şans verdin ya ben de seni misafirlerine karşı asla mahçup etmeyeceğim bak göreceksin” dedi. Harikulade mezeler süper levrek ve deniz çipurası. Gerçektende hiç eksiksiz bir hizmet sağladı, İlkay hanım ve ekibi. Konuklarımızda gerçekten Türk misafirperverliği hakkında çok iyi bir fikir oluşturdu.

Selda’nın ballandıra ballandıra anlatmasından etkilenen Gülnur Ekimde gittikleri Bodrum tatilinde “Kaana”ya yer vermişler, Gülnur’un yorumu:

Gündoğan limanının tam karşısında (liman dediysem, bilen bilir, iskelenin irisi) bu yaz açılmış bir lokanta var, Kaana. Selda yazbaşında orada yediği balıkları ve hele de mezeleri öyle bir anlattı ki, gitmek vaciptir artık dedik.

İlkay ve Bilal Yoldemir bu yaz açmışlar bu tertemiz yeri, yıllarca daha yukarıda benzeri bir yerin işletmeciliğinden sonra. Yaz sonu hatta miladi takvime göre sonbaharda gerçekleşen bu ziyaret sırasında Gündoğan artık Gündoğanlılara kalmış, bizim gibi tek tük ziyaretçi de göze batmaz olmuştu. Ama bu tenhalık doğal olarak pek çok cafe-restoran ve benzeri yerin kapanması anlamına da geliyor. İşte Kaana da benzeri birkaç yer gibi 4 mevsim açık tutulması düşünülen, bulunduğumuz kısa zaman diliminde de anlaşıldığı üzere çevre halkın benimsediği, ayağının alıştığı bir mekan olmuş.


İşte bu tavsiye ve selamla gittiğimiz dükkanda İlkay hanım bizi güleryüzle karşıladı, sürümün düşük olması nedeni ile çeşitleri azaltılan mezelerinin hepsinden tattırdı. Balık ve köfte Siparişlerimiz çarçabuk geldi. Izgara balık tam kıvamında pişmiş, içi sulu sulu kalmıştı. Kabakçiçeği dolması, yumuşacık ve lezzetli, köpoğlu mancası ve sarmısak soslu denizbörülcesi güzeldi. Diğer mezelerde vasatın üzerine çıkamamış İlkay Hanım.

Ancak söylemeden geçemeyeceğim birşey var. Heryer ve herşey (tuvaletler özellikle.)o kadar temiz ve tertipli ki, bir kadın tarafından sahiplenildiği ve titizlenildiği ilk bakışta belli oluyor.

Yemekten sonra İlkay Hanım bize akşamüstü çayına gelen komşu hanımlar için yaptığı havuçlu kekinden ikram etti, yanında da tavşankanı çay tabii…

Kaana için temennimiz, bir önümüzdeki yaz sezonuna kadar lezzeti ve özeni koruyup, gözetmesidir.

Kaana Cafe Restaurant
Sahil Caddesi no 13 Gündoğan.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Kaana – Gündoğan Bodrum” için 4 cevap

 1. hüseyin özkan avatarı
  hüseyin özkan

  tek kelime ile mükemmel mutlaka uğranmöası gereken bir mekan…

 2. duygu dönmez avatarı

  bence süper lezzet gelin görün

 3. şule güvenç avatarı
  şule güvenç

  lezzet,güleryüz,temizlik.inanın kendinizi müşteri değil misafir gibi hissediyorsunuz. gündoğanın en güzel yerinde harika yemeklere doyamadık.hele de tuvaletler pırıl pırıl.herkese tavsiyem,yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

 4. fuat güvenç avatarı
  fuat güvenç

  Gündoğan ‘ın harika manzarasına bakarak İlkay Hanım ‘ın leziz yemeklerini yemek büyük keyif.Kaana’ya mutlaka uğrayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir