Fehmi Lokantası – Kadıköy

Batur’un PSP’sine yeni oyunlar almak Kadıköy’e indiğimizde, aç karnına Yazıcıoğlu’na girmek olmaz diye önce yemek faslına giriştik. Yaklaşık 90 yıldır Kadıköy’de işletilmekte olan ve en son 1990’lı yıllarda gittiğim Fehmi lokantasına gitmek en kolayı olarak gözüktü. Zaten Batur acıktım diye sızlanırken, başka alternatif arayamadık.

Fehmi’nin kapısına geldiğimizde pek tanıyamadım, zira yılların Fehmi’si girişini değiştirmiş ve isminin başına kocaman Yanyalı yazmışlar (Bende hem yazı karakteri olarak, hemde ses uyumu olarak “Konyalı” çağrışımı yaptı). Eskiden camında asılı olan Fehmi Lokantası yazısını sol tarafa almışlar. Yan dükkanı da alıp orayıda Fehmi’nin tatlı bölümü yapmışlar.

İçeri girdiğimizde yemeğini seçerken, Batur “Ufff hepsi de çok güzel görünüyor…” deyince sulu yemeklere imrenen çocuk sayısı çok fazla olmadığından, garson bile şaşırdı ve yemeğini direkt seçti “Ben kuru fasulye ve pilav istiyorum” dedi. Ben arpacık soğan yahnisi hayaliyle gelmiştim ama kalmayınca kuzu – kuskus sipariş ettim. Selda oturduktan sonra hünkar beğendi sipariş etti(eser miktarda etle servis edildi). Hepimiz de çorba sipariş ettik. Brokoli, ıspanak ve mercimek çorbaları sipariş ettik. Çorbalar (Brokoli çorbasının, Fehmi’de yenesi olmadığı ve yılların mercimek çorbasının da un çorbası tadında olduğu hatırlatmasıyla) ve kuru fasulye hariç diğer yemekler güzeldi. Kuru fasulye ise iyi pişmemişti. Sıcak yemeklerde sağlıklı fındık yağı kullanıldığını gururla söylüyorlar, fakat sanırım ki yemeklerdeki genel lezzet farklılığı fındık yağından kaynaklanıyor.

Toplamda 60 ytl civarında bir hesap geldi ki, bir esnaf lokantası için yüksek sayılabilecek bir hesaptı.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Fehmi Lokantası – Kadıköy” için 2 cevap

  1. doğu avatarı
    doğu

    Yemekler herhangi bir esnaf lokantası ayarında, sunum oldukça güzel ,fiyatlar ise uçuk ayrıca hesabın üzerine %10 garsoniye adına ayrı bir kazıkta cabası. Tavsiye edilecek bir yer değil.

  2. Can avatarı
    Can

    En son bir sene önce gidip bir daha gitmemeye yemin ettiğim bir lokanta. Eşimle 1’er sulu yemek ve ortaya 1 pilav aldığımızı hatırlıyorum. Hesap 50 liranın üzerinde geldi. Ne yemekler, ne çalışanların ilgisi, ne de mekanın kendisi bu kadar etmez, yazık. Dekorasyonu bir rezalet özellikle bahçe kısmı, ne buldularsa koymuşlar, fayanslar, sarmaşıklar, allahlık. Bir daha ne giderim, ne öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir