Kebapçı Halil Usta – Gaziantep

2012 Başındaki tek günlük Gaziantep gezimizde kısıtlı zamana rağmen, Halil Usta mutlaka denemek istediğimiz bir kebapçıydı. Okuduğumuz tüm yorumlar bu noktayı gösteriyordu. Gaziantep’te ise gerçekten bir Halil Usta fırtınası esmekte. Kimle konuşsak -Taksici, Esnaf, Seyyar satıcı, Otelci- Halil Usta diyor da, başka birşey demiyor.
Sabah programımızda Zeugma Müzesi vardı. Yaklaşık 2 saatte tamamlayabildiğimiz müzede bir kaç hata dışında güzel bir sergileme alanı oluşturulmuş. Ama eski müzenin de tadı başka idi. Zira aynı mozaiklerin yanı sıra benzer zaman dilimine ait bir çok  heykel de bulunmaktaydı. Yani daha çok eser sergileniyordu.

Müze çıkışında ise, sabah yapmış olduğumuz kahvaltı etkisini tam yitirmemiş olsada Halil Ustanın tam müzenin arkasındaki lokasyonu nedeniyle istikameti oraya döndürdük. Kısa bir yürüyüşten sonra Halil ustaya vasıl olduk.

Mahalle arasında yer alan dükkan bölgeye müthiş bir canlılık getirmiş. Kapısının önünde kendi adının geçtiği ve kendi fotoğrafının olduğu bir taksi durağı, hemen karşısında kendisine ait büyükçe bir ücretsiz park alanı.

Kapıdan adımınızı atar atmaz Halil usta olanca cüssesiyle ve sıcak gülümsemesiyle sizi karşılıyor. Tevazu had safhada. 100 – 150 kişilik bir mekan. Yemek yiyenlerin çoğu Antepli. Bizim gibi turistler de var tabii.

Mütevazi bir ocağı var. O kadar müşteriye bu ocak yetiyor.

Oturur oturmaz hemen kendine özgü salataları ve pide servis ediliyor. Genellikle Halil ustada herkez tercihi servis görevlisine bırakıyor.  Zaten çeşit çok fazla değil. Bizlerde o sırada servis edilebilir olan küşleme, şiş, acılı acısız kıyma kebabı, sebzeli kıyma kebabı sipariş ettik.

Etler inanılmaz yumuşak ve lezzetli, adeta ağızda dağılıyor. Pişkin fakat içleride sulu. Kıyma kebapları da anlatılmaz lezzetli. Bu lezzetli etleri yemeden Gaziantepten dönmek çok büyük bir hata olur. Yani bu tesis hala bu formatını korurken mutlaka ziyaret edilmeli.

 

Halil usta, karınlarımız lezzetli etlerle doymuş şekilde  ayrılırken de sempatisinden ödün vermiyor. Konuşmamız sırasında birlikte resim çekilmeyi teklif ediyor. Daha önce hiçbir tesisin duvarında resmim olmamıştı. O sırada bende makinemi Batur’a veriyorum. Böylece aynı kare bende de oluyor.

 

 

Saat 15:00 gibi herşey bitmiş tesis kapanmış oluyor. Programınızı ona göre yapmanızda fayda var.

Gurme yada bence Gurman Vedat Milor’un sitesinde ve NTV deki programında tanıttığı Halil Usta burası değil. Yanlışlık olmasın. Antepte tanıttığı diğer iki tesis Orkide pastanesi ve Sahan Şirehan ile ilgili eleştirilerimi diğer bir yazıma saklıyorum.

Gerçek Halil Usta Web sitesi:

http://www.kebapcihalilusta.com.tr/

 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Kebapçı Halil Usta – Gaziantep” için 4 cevap

 1. murat m. avatarı
  murat m.

  2-3 Mart 2012 tarihinde gezme amaçlı G.Antep’e geldik.Mekanı not alıp akşam yemeği için adresi sora sora mekana gittik.Akşam 18:00 gibi dükkanın önündeydik.ama kapalıydı.Komşu esnafa neden kapalı olduğunu sorduk.”Sahibi, 14:00 14:30 gibi dükkanı kapatır ve bu saatlerde dükkanı açık bulamamazsınız”dedi.
  Yiyemediğim yemeği hakkında yorum yapamam ama kendisini internette fenomen etmiş olmalıyız ki restaurant 14:00 de kapatıp gidiyorsunuz.

 2. arzu avatarı
  arzu

  ben Gaziantepliyim ve Halil usta’nın bu mekanı çok eskilere dayanır,yani internette fenomen haline gelmezden çok önceleri de yine öğleden sonra kapanıyordu bu mekan.ve ayrıva gurme vedat milor’un NTV’deki yayınladığı yer de burası..

  1. Ahmet avatarı

   Arzu hanım,
   Maalesef ki Vedat Milor’un, Gaziantep gezisi sırasında anlatmış olduğu Halil Usta tamamen farklı. Linki aşağıda. Belki o da güzeldir ama bilineni yazmış olduğum karar sizin.
   http://www.vedatmilor.com/TadıDamağımda/Gaziantep/HalilUsta.aspx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir