Özsüt’te Profiterol

Dünkü dürüm sefasından sonra, Lüleci’lerle birlikte caddeye doğru -tatlı ihtiyacımızı karşılamak üzere- yola koyulduk. Biz manyağı olduğumuz Özsüt Profiterol isterken, dondurma eksperimiz Batur ise Mado dondurma hayalleri kurmaktaydı.

Neyse çocukları da kırmamak adına arabaları Plajyolu başına bırakıp, Madoya daldık. Batur herzamanki gibi abartı bir dondurma aldı ve Özsüt’e doğru yürümeye başladık.

Özsüt’ün bir çok güzel pasta ve tatlısı yanında profiterol’unu bir kez denemenizi öneririm, ya da rejim hayalleri kuruyorsanız hiç denemeyin derim. Zira bir kez ağzınızı sürmeniz halinde bırakmanız pek mümkün değil.

Hani diyeceksiniz ki İnci ya da Manolya’ya (Manolya normal ve fıstıklı da yapıyor, fıstıklıyı hiç sevemedim ama çok seveni var) haksızlık olmuyor mu? Hayır bence olmuyor. Lezzeti ise içindeki her daim taze profiterol ve onu saran harikulade çikolata sosu. Bu sosu gerçekten de çok farklı yapıyorlar. Üzerine bolca serpilen çikolata rendesi tatlıya farklı bir rayiha vermekte.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Özsüt’te Profiterol” için 6 cevap

 1. F.S. avatarı
  F.S.

  3-4 sene önce yediğimde, kıvamı ve lezzetini ben de çok beğenmiştim.
  Fakat son zamanlarda, çoğu tatlıcılar şeker yerine mısır şurubu kullanmaya başladılar. Ve o da ağızda yedikten sonra, acımtrak bir şeker tadı bırakıyor. Ve ben bunu sevmiyorum. Sanıyorum herkes bu tadı alamayabiliyor.

 2. Ahmet avatarı
  Ahmet

  Değerli Arkadaşım,
  İstanbul’da en iyi profiterol İnci’de derler. Hatta profiterolün bulunuşu bu dükkanmış (muhtemelen Fransızca ve Fransız icadı). Her Beyoğluna çıkışımda bir kez deniyorum. Iııhh yok, bana çikolata sosu unlu unlu geliyor nedense. Ama şeker seviyesi çok yerinde (az), içindeki hamur topları ve topların içindeki krema çok iyi. Ama dışındaki çikolata sosu herşeyi bozuyor bence.

 3. güçlü arığ avatarı
  güçlü arığ

  profitol sevenler bostancı daki manolyanın ki deneyin derim.

 4. mehmet çelik avatarı
  mehmet çelik

  özsüt özsüt özsüt bu işi onlardan iyi yapan yok

 5. Musty avatarı
  Musty

  Geçenlerde manolyadan aldığımız profiterol bizi hayal kırıklığına uğrattı, içinde antep yoktu!! ayrıca sosu klasik kıvamından uzaktı..

  özsüt ise ayrı bir hikayedir benim için; çocukluğumda izmirde çarşı içerisindeki ufak dükkanda, sefer ustanın elleriyle ikram ettiği kazandibinin tadı hala damağımdadır.. o zamanlar sadece kaymaklı ekmek kadayıfı ve kazandibi yapardı.. yazın üzerine dondurma ayrı bir lezzetti.. o günlerdeki tadı alamasamda halen özsütün kazandibi favorimdir.(kazandibi muhallebiden sakızlı yapılır, tavukgöğsü kazandibi ise tam bir aldatmacadır!)

 6. temizlik avatarı

  Gayet güzel bir tarif olmuş benzer duyguları bende yaşadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir