Beğendik Abi – Urla

Yıllardır Ege gezileri yaparız ama bir türlü Urlayı görememiştik. Aylardan Nisan, bu kez haftasonu için valizimizi toplayıp Urla’ya doğru yola çıkıyoruz. Urla, İzmir’e yaklaşık 35 – 40 km mesafede küçük bir sahil kasabası. Boy boy enginarlar ve binbir çeşit ot diyarı Urla.
Akşam otele kendimizi atıp (Yorgo Seferis) derhal sahile çıkıyoruz. Limana bakan 3 – 4 restaurant’tan biri olan Yosun’a oturup güzel bir salata eşliğinde balığımızı afiyetle mideye indiriyoruz.

Sabah çayımızı sahilde iskelenin hemen arkasında yer alan Deniz-Altı Restaurant’ta sanki bize özel hazırlanmış bu çıkmada adeta deniz ile iç içe bu güzel manzara eşliğinde tamamlıyoruz.

8W0C9534-2

Sabah çay keyfinden sonra ilk işimiz Urla pazarı. Bu pazarda yenebilir ve yemek yapılabilir ot sayısını sayamadım ama sanırım Egeliler doğadaki her otu yiyiyorlar. Tüm sebze, meyva ve otlar taptaze. Pazar gezmekten nefret eden ben, 1 saat kadar kaldığımız bu pazarda zamanın nasıl geçtiğini anlayamadım.

Urla pazarından; saat yönünde, çiğ çiğ yenebilir tazelikte çiçeği burnunda Girit Kabağı, nisan ayı her tezgahın değişmezi enginar, şevketi bostan, ayıklanmış iç bakla ile ayıklanmış enginarlar.
pazar1

Urla pazarından otlar… Saat yönünde; Her derde deva Karabaş otu, taze kekik, cibes, kuzu ıspanak, radika ve kişniş otu
pazar2

Pazar bizi hayli yoruyor ve acıktırıyor. Ve asıl hedefimiz olan ‘Beğendik Abi’ye doğru gitmeye başlıyoruz.
Beğendik Abi, Handan Kaygusuzer’in eşi tarafından tam 15 yıl önce Urla’da kurulmuş. O günden beri mutfakta yer alan Handan hanım hazırlamış olduğu yemeklerle haklı bir şöhrete kavuşmuş. Yakın zamanda İzmir’de bir AVM’ye ve Çeşme Alaçatı’ya birer şube açmışlar. Nedense bu şubeleşme olayı hep benim heyecanımı kaçırır. Hele ki AVM şubesi “SlowFood” olayı ile ne kadar özdeşleşir bilmiyorum. Yani hazırlanan bir yemeğin bir reçete ile hazırlanması, o yemeği herkesin hazırlayabileceği hissini yaratıyor. Halbuki annemizin mutfağındaki gibi göz kararı hazırlanan o spontane yemekler her deneyişimizde bize bir sürpriz hazırlayabiliyor olabilir. Ama önyargılarımızdan arınıp kapıdan giriyoruz.

begendik

Girişte sol tarafta sıralanmış Sıcak yemekler ve Zeytinyağlılar büyük bir albeni ile tüm çeşitlerden yemek arzusu yaratıyor. Biz gördüklerimizden seçerek siparişlerimizi vermeye başlıyoruz. Enginar dolması, yoğurtlu şevketi bostan, baklalı enginar, keşkek, kuzu etli şevketi bostan, iç pilav üzerinde oğlak…

Enginar dolması tam bir görsel şölen. Enginar yaprakları arasında dere otlu pirinçli iç. Ama yenmesi zor bir yemek. Yaprakları teker teker koparılıp dibi emiliyor. Bu arada yaprakların arasındaki lezzetli pilavımsı iç ile enginara eşlik ediliyor. Ama Enginarın kalbine gelene dek yapraklardan alabildiğiniz enginar miktarı mikrogramlar ile ölçülmekte.

enginar

Keşkek ise önce et suyu ile haşlanan buğdayın ve üzerine eklenen haşlanmış kuzu etinin birlikte iyice dövülerek birbirine yedirilmesi yapılmış ve nefis.

keskek

Baklalı enginar’ın baklaları fazlaca diri kalmıştı. Yediklerimiz içinde tek eleştirebileceğim yemek bu oldu.

baklaenginar

Kuzu etli şevketi bostan ise içindeki et oranı az olmasına rağmen nefisti. Pazarda gördüğümüz o diken köklerinin böyle nefis bir yemeğe dönüşmesi ise girit mutfağının marifeti ve “Beğendik Abi” çalışanlarının hüneri olsa gerek.

sevketi

Oğlak fırın ise ciğerli bir iç pilav üzerinde servis ediliyor. Oğlak eti nefis ama altındaki ciğerli iç pilav daha da nefisti. Buraya gelip te bunu tatmadan dönmeyiniz. Hatta bu iç pilavdan tek başına da yenebilir o derece güzel.

oglak

Final ise Kadayıflı Muhallebi. Kadayıflı muhallebi olur mu diyorsanız bunu denemeden karar vermeyin. Altında çok ince bir kat yumuşak kadayıf var ve üzerinde de muhallebi. Üzerine fırınlanmış çıtır çıtır ufalanmış kadayıf serpilmiş ve en üstte ise ceviz. Bu üçlü anlaşılmaz bir uyum içinde yer alıyor.

muhallebi

Artık İzmir seyahatlerimizde Urla’ya da uğramak için elimizde çok geçerli bir sebebimiz oldu.

http://www.begendikabi.com.tr
Urla Telefon: 0 (232) 754 20 71


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Beğendik Abi – Urla” için bir cevap

  1. Sefa Direk avatarı
    Sefa Direk

    Siteniz muhteşem, beğendik abi’yi sayenizde keşfettik. kadayıflı muhallebi gerçekten nefissss.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir