Hacı Bekir – Eminönü

Ali Muhiddin Hacı Bekir ya da bildiğimiz adıyla Hacı Bekir. 230 yıldır şekerleme ve şuruplar yapıp satmakta. Yaptıkları herşeyi hakkıyla yapan bu tarihi işletmede kendimi gerçekten bir anda Osmanlı’da hissediyorum ve bir müze gibi geziyorum. O güzelim fındıklı, tarçınlı akide şekerleri, her türlü lokumu, enfes badem ezmeleri, lohusa şekeri, sağlık kaynağı nöbet şekeri. Benim favorim ise kişniş şekeri.

Demirhindi (artık pek eski tadı yok, pekmez kokuyor), turunç ve enfes limonata. Hala saf limonla limonata yapan yer sayısı pek te kalmadı. O taptaze susamlı akide şekerinden yedikten sonra, dişlerinizin arasında kalan susamlar sayesinde uzun süre o lezzeti unutmamanızı sağlıyor. Helvaları ise her gelenin kilolarla alacağı kalitede. Acıbadem kurabiyesi klasik gerçek badem ile yapılmakta. Artık bir çok pastane acıbadem kurabiyesinde, fındık kullanmakta.

Çeşitli şubeleri olan HacıBekir’in Sirkeci mağazası müze gibi. O taraflara her gittiğimde bir şerbet içmeğe ve kişniş şekeri almaya uğrarım. Yolunuz düşerse siz de mutlaka bir uğrayın. Yakınlarınıza biraz akide şekeri alın. Çocuklarımız bu şekerin tadından bile habersiz. Küçük bir kutu lokum, 1 ytl lik kişniş şekeri, tadımlık badem ezmesi. Fiyatları çok uygun.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Hacı Bekir – Eminönü” için bir cevap

  1. Miss Blümchen avatarı

    Great rapor, harika alışveriş, güzel fotoğraflar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir