Vefa Bozacısı

Anneannem’in gençliğinde -yani 1920 li yıllarda- gittiği, daha sonra Annem, Teyzem ve Dayım ile de gidip onlarıda alıştırdığı Vefa bozacısı, Ailemizde boza geleneğinin oluşmasında önemli bir rol oynamıştır.

Bizim çocukluğumuz ve gençliğimizde ise her kış, öncelikle Vefa bozacısından 3 – 4 litre kadar boza alınırdı. Hepimiz bu bozadan kapış kapış içerdik. Son bardak ise maya olması için saklanır ve daha sonra kazan kazan malzeme kaynatılır, süzülür ve son bardak maya olarak bu karışıma katılır ve mayalanması için bekleyiş başlardı. O karışım mayalandıkça uzaylıların bir içeceği gibi dibinden iri kabarcıklar oluşturur ve bu kabarcıklar ağır ağır yüzeye doğru harekete başlardı. Yaklaşık 2 – 3 gün sonra konu komşuya dağıtılacak kadar çok bozamız olurdu. İşte bu dönemde her okuldan gelişimizde üzeri tarçınlanmış ve leblebi serpilmiş bardaklar mutfak tezgahı üzerinde bizi bekler bulurduk.

O soğuk kış gecelerinde soba başında toplaşmış, radyoda radyo tiyatrosunu dinlediğimiz saatlerde, dışarıdan bozacı geçerdi ve “iiiiiiebuuzzzzuaaaakkk ooaaaydibooooza” gibi birşeyler söyleyerek ellerindeki güğümlerle bozalarını satmaya çalışırlardı. Hiç almadık ama bu müzikal bir ahenk içinde olan bağırış şekilleri İstanbul’un her yerinde aynı idi. Aynı bozacının bir gecede İstanbulu dolaşması mümkün olmadığına göre demek ki bu işin raconu buydu. Bu bozacılar geçerken kulak kabartırdım ve asla ne söylediklerini anlayamazdım. Yıllar sonra bu raconu bozan bir bozacı daha anlaşılır bir uslupla bağırınca anladım ki “İyi Boza Koyu Boza” imiş bu sihirli sözcükler.

Selda’nın da bir boza fan’ı olmasındaki en büyük etken Annem’in evde hazırladığı boza idi. Yıllar önce Selda daha önce hiç denemediği bozayı, potansiyel kayınvalide ikram edince, ezile büzüle kabul edip içmek zorunda kalmasaydı, belkide hala boza hakkında olumsuz görüşleri devam edecekti.

Vefa Bozacısı, 1876’dan beri aile geleneği ile boza üretmekte olup, bugün içtiğimiz kıvamdaki bozayı formüle etmiş ve yıllardır da aynı kalitede üretmekteler. Vefa’daki bu dükkan tarihi dekorunu yıllara meydan okuyarak korumuş. Kapı girişindeki eşik mermerinin sağ tarafı (1.resmin 2.karesinde görülmekte) neredeyse 20 santim kadar aşınmış (herhalde geçmişte sol kapı genelde kapalı durmakta idi), kapı kolundaki pirinç aksamlar ise benzer şekilde aşınmış ve pırıl pırıl durmakta. Keza iç kısımdaki dekorasyon da 1900 lü yılların izlerini taşımaktadır. İçeri girdiğinizde duvarlardaki ahşap raflar üzerine sıralanmış sirke şişeleri, üzeri mermer yüksekçe bir tezgah, irice bir ahşap ayna ve sevgili Ata’mızın kullanmış olduğu bardak.

Mermer tezgah üzerine sıralanmış boza bardakları alıp içmenizi bekliyor. Üzerine bir miktar tarçın ve mekanın hemen karşısındaki Tarihi Vefa Leblebicisi’nden alınan 100 gr leblebi ile ağzınıza layık.

Darı ve Şeker ile hazırlanan boza, son derece besleyici bir içecek olup A ve B vitaminleri açısından da son derece zengindir. Arpanın fermantasyonu ile oluşan bir içecek olduğundan, içeriğinde eser miktarda alkol oluşturmaktadır. Fakat uygun koşullarda saklanmaması halinde içindeki alkol oranı hissedilir şekilde artmaktadır. Evde yaptığımız boza gani miktarda hazırlandığından, içemediğimiz son bölümde, böyle içindeki alkol oranı artmış bir miktar boza mutlaka kalırdı.

Yazları da mutlaka denenmesi gereken taze üzüm şırası var (Vefa Bozacısı, birbirlerine şahitlik yapan bu iki müesseseyi bir arada barındırıyor). Sirkesi ise tortu oluşturmayan ve içilesi lezzete. Balzamik sirke, nar ekşisi ve limon sosu da deneyenlerin onayını alan ürünler.

Bu boza marketten aldığınız gibi değil, mutlaka gidiniz ve bu mekanda içiniz. Belkide ambians yüzünden insanı etkiliyor olabilir. Bardak 2 ytl, 1,5lt’si (6 bardak) ise 9 ytl. Kredi kartı geçmiyor. Önü araç parkı için müsait.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Vefa Bozacısı” için 4 cevap

 1. alpveege'ninannesi avatarı

  OP Istanbul’unda 30 kusur yildir yikanmayan bardak, diye bahsediyordu…Firsat bulamadim tam cumlesini aktaracaktim nobelli kitaptan…Sevgiler hepinize…

 2. Ahmet avatarı

  Habibe,
  Vefa Bozacısı altında yorumunu görünce, hah “şimdi ben de evde boza yapıyordum” diyeceğini sandım (J). Neyse OP’u görünce rahatladım.
  Sevgiler,

 3. nurcan topcu avatarı

  ay cok guzel gozukuyorlar.Elemana ıhtıyacınız varmı bende sızınle calısmak ıstıyorum.elımden gelıyor mutfakla ugrasmayı sevıyorum.

 4. nurcan topcu avatarı

  cep numaram ı yazmayı unutmusum05349738378

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir